Patříte mezi vášnivé cyklisty? Pak jistě řešíte, kde své kolo uskladnit, abyste ho měli vždy po ruce, nebylo vystaveno nepřízni počasí a především, aby vám ho někdo neukradl. Jaké je ideální místo? Suché, tmavé a dobře zajištěné proti krádežím.

Kolo v bytě

Pokud dům nedisponuje kolárnou nebo se bojíte kolo ve společné kolárně nechat, můžete ho uskladnit v bytě. Ideálním prostorem pro skladování kola je komora nebo předsíň, zavěsit ho ale můžete i na stěnu v ložnici nebo v chodbě.

Aby vám kolo nezabíralo příliš mnoho místa, určitě doporučujeme speciální stojan nebo nástěnný držák, který vám umožní kolo zavěsit ke stěně nebo ho vytáhnout ke stropu. Kolo lze i zavěsit na dveře pokoje, počítejte však s tím, že dveře půjdou hůře otevírat.

Výhodou skladování kola v bytě je především to, že vám kolo nikdo neukradne. A pokud ano, máte pravděpodobně pojištěnou domácnost proti krádežím.

Pokud ale v panelovém domě nemáte výtah (nebo se do něj kolo nevejde), může být poněkud obtížné dostat kolo ven na ulici.

Kolo na balkoně

Skladování jízdního kola na balkóně není ideální. Pokud ale nemáte jinou možnost, zajistěte, aby bylo kolo vždy suché, čisté a namazané. Zakryjte ho prodyšnou textilií, nikoliv igelitem.

Pozor, velké mrazy mohou poškodit především plastové součástky jízdního kola. Ty mohou ztratit pružnost a popraskat. Nízké teploty mají negativní vliv i na hydraulické kotoučové brzdy, olej v tlumičích nebo na vazelínu v ložiscích. Pokud bydlíte v přízemí, hrozí i to, že se vám někdo pokusí kolo z balkónu ukrást.

Skladování kola ve sklepě

Skladujete-li kolo ve sklepě, zamkněte ho a proti krádežím zajistěte i sklep (vhodné jsou bezpečnostní dveře, mříže v oknech apod.). Pokud stěny vaší sklepní kóje nesahají až do stropu, raději je prodlužte. Případný zloděj by totiž do vaší sklepní kóje mohl nahlédnout a v případě, že by v ní viděl kolo, mohl by ho ukrást. I do sklepa si pořiďte praktický stojan nebo držák. Ušetříte místo.

Speciální tip pro vás: Pokud dáváte kolo do sklepa, raději se ujistěte, že máte pojištění proti krádežím. Dražší kola nechávejte raději v bytě, pokud je to možné. Sklepy bohužel nejsou příliš bezpečné.

Další možnosti

Kolo samozřejmě můžete uskladnit i v garáži, společné kolárně (zde kolo vždy zamkněte) nebo třeba na chodbě před bytem. Bohužel společná kolárna nebo chodba před bytem jsou místy, odkud se kola často ztrácejí.

Pokud na kole jezdíte jen v létě, můžete si ho přes zimu nechat u přátel v garáži, pronajmout si na něj skladovací prostor nebo využít služeb firem, které kola za poplatek uskladní ve svých prostorách.

Skvěle na tyto účely poslouží i naše skladovací kontejnery k pronájmu.

Ideální podmínky pro skladování kola

Kolo skladujte v teple a suchu. Pamatujte na to, že mu nesvědčí mrazy, horka, ale ani výkyvy teplot nebo vlhkost. Součástky se mohou poškodit a může se snížit jejich životnost. Kolo zamykejte a přikrývejte prodyšnou textilií.