Žádný sklad se neobejde bez regálů. Regály vám umožní účelně využít skladovací prostor a vy budete mít navíc lepší přehled o skladovaném materiálu a zboží. Volba konkrétních regálů však závisí na mnoha různých faktorech. Roli hraje především to, jak je sklad velký a jaký druh zboží v něm chceme skladovat. Dále pak záleží na nosnosti regálů, ale i jednotlivých polic.

 

Typy regálů

Paletový regál

Paletové regály využijete pro skladování zboží na paletách. Tyto regály mají stabilní a pevnou konstrukci, jejich montáž je obvykle velmi jednoduchá (mají zásuvný systém). Nejprve se sestaví rámy, do nich se pak instalují nosníky. Palety s materiálem se pak ukládají přímo na nosníky regálu. Regály jsou přizpůsobeny manipulaci s paletovým vozíkem.

Konzolový regál

Konzolové regály jsou obvykle vhodné ke skladování nadrozměrného (a mnohdy i těžkého) materiálu. Vhodné jsou především k uskladnění nejrůznějších tyčí, plechů, nadrozměrných palet či balíků řeziva. Skladovat na konzolových regálech lze lehké a dlouhé věci jako PVC trubky, hliníkové profily a protisluneční ochrany. Do konzolových regálů ale můžete uložit i těžší věci, vždy záleží na nosnosti regálu.

V případě kulatých výrobků pamatujte i na zarážky proti odvalení. V neposlední řadě si u těchto regálů lze vybrat mezi jednostrannou a oboustrannou variantou.

Policový regál

Policové regály slouží k uskladnění menšího zboží. Otevřené policové regály se hodí pro skladování potravin, nejrůznějšího zboží a materiálu, ale například i chemikálií. Profesionální regály do skladu mají standardně 5 polic.

 

Materiál regálů

Regály ve skladu bývají nejčastěji kovové, doplněné plechové police nebo police z dřevotřísky. Pokud mají police vydržet větší zátěž, je dřevotříska nahrazena materiálem MDF. Police ale mohou být i nerezové nebo třeba drátěné.

Tip pro vás: Pokud chcete regály často přesouvat, potřebujete, aby nebyly příliš těžké.

 

Rozměr regálu – výška, šířka a hloubka

Velikost je velmi důležitým parametrem při výběru regálu. U každého regálu najdete vždy tři údaje (výšku, šířku a hloubku). Při výběru regálu pečlivě změřte nejen výšku stropu, abyste věděli, jak vysoký regál může být, ale promyslete také to, jak se dostanete pro zboží a materiál ve výšce.

Problémem může být i dostupnost zboží, které je uloženo hluboko v regálu. Čím hlubší police, tím více se do nich vejde, ale tím horší budete mít o věcech přehled a hůře se vám k nim bude dostávat.

Tip pro vás: Vždy raději počítejte s rezervou a s tím, že v budoucnu možná bude potřeba více prostoru pro skladování věcí.

 

Volba počtu polic

Policový regál mívá 5 polic, ale může jich mít méně i více. Obvykle si totiž regál můžete přizpůsobit podle vlastních potřeb. Pamatujte, že čím více malých předmětů chcete uskladnit, tím více polic se vám bude hodit.

Nosnost regálu

Výrobce regálů vždy uvádí, jakou mají regály nosnost. Vy se však musíte zaměřit nejen na nosnost celého regálového systému, ale také na nosnost jednotlivých polic. Pro skladování běžného zboží se hodí regály, které umožňují zatížit jednu polici cca 350 kg (střední zatížení). Pro skladování nadrozměrného zboží volte police, které lze zatížit cca 600 kg (vysoké zatížení).

Tip pro vás: Pamatujte na to, že police regálů je třeba vždy zatěžovat rovnoměrně.

 

Umístění regálu

Při umisťování regálů do skladu se soustřeďte především na to, aby se mezi regály mohli pohybovat lidé, případně i stroje. Regály umístěte v závislosti na zdroji světla. Světlo nesmí být nad regálem, pak by osvětlovalo jen vrchní polici. Ideální je, pokud světlo osvětluje prostor mezi uličkami.

Regál můžete umístit u zdi nebo v prostoru. Pokud ho umístíte u zdi, budete mít k uloženým věcem přístup pouze z jedné strany. Můžete však regál ke zdi připevnit a dodat mu tak větší stabilitu. Pokud umístíte regály po obvodu místnosti, vznikne vám uprostřed velký manipulační prostor.