Správné zazimování motorky je klíčovým úkolem na konci každé sezóny. Přestože se to může jevit jako obtížný a obtěžující úkol, věřte, že při prvních jarních paprscích budete vděční za čas, který jste uložení motorky k zimního spánku věnovali. A místo hledání volného místa v servisu stačí jen naskočit do sedla a užít si bezstarostnou první jízdu.

 

Očista těla i duše

Jako první je potřeba z motorky dostat veškerý prach a špínu předešlé sezóny, protože i u motorek platí pravidlo „čistota – půl zdraví“. Vyzkoušet můžete třeba čistící sadu značky MUC-OFF, ale dobře vám poslouží i obyčejná jarová voda. Při čištěné nezapomeňte ani na řetěz a brzdy. Řetěz po očištění důkladně namažte, aby přes zimu nezrezivěl, a změřte, zda není příliš prověšený. Olej dopřejte také všem pohyblivým součástkám jako jsou páčky a lanka a nezapomeňte ani na zámek motorky.

 

Údržba pneumatik

Při očistě motorky nezapomínejte ani na pneumatiky. Během sezóny se v drážkách hromadí nečistoty, asfalt a drobné kamínky, které dokážou napáchat pěknou neplechu. Očištěné pneumatiky nezapomeňte dofouknout na maximální tlak doporučený výrobcem a dopřejte jim trochu oddechu umístěním motorky na hlavní stojan. Více v článku
Jak na správné skladování pneumatik a jejich dlouhou životnost?

Doplňte tekutiny

Abyste předešli korozi, nezapomeňte vašemu miláčkovu vyměnit olej a dopřát mu plnou nádrž kvalitního vysokooktanového paliva. Nezapomeňte ani na chladící kapalinu. Její hustotu můžete změřit hustoměrem a pokud vám vyjdou jiné než doporučené hodnoty, raději kapalinu vyměňte.

 

Uložte motorku k zimnímu spánku

Na závěr motorku umístěte do suché a dobře větrané garáže, ideálně při teplotě 10 °C – 15 °C. Jak už bylo zmíněno výše, umístěte ji na hlavní stojan tak, aby byla kola ve vzduchu a nenesla žádnou váhu. Pokud nemáte garáž, můžete ke skladování využít naše skladové kontejnery.

Můžete ji také přikrýt prodyšnou moto plachtou, čímž zabráníte vlhkosti a opětovnému zaprášení motorky. Vyjměte také baterii a dopřejte jí odpočinek na suchém místě o teplotě 10 °C – 20 °C. V případě, že nemáte vyhřívanou garáž, nebojte se vzít ji s sebou domů a alespoň třikrát za zimu ji nabijte. Ale pozor. Nesprávnou nabíječkou lze baterii snadno zničit.

 

Pokud nemáte motorku kde uskladnit, můžete využít služeb servisů, které se vám o zazimování motorky postarají. Nemusíte mít špatný pocit, že je vaše motorka sama a ušetříte čas strávený jejím opečováváním. Takže pac a pusu a nám nezbývá nic jiného než doufat v brzké jaro.