Úklid domácnosti nemusí být noční můrou, i když tato nutnost někoho stresuje. To však není nutné! Proto jsme se rozhodli sepsat článek, který v sobě přináší důležité odpovědi na otázku: “Jak zvládnout úklid domácnosti?”. Najdete v něm mj. rady jak postupovat a také informace o tom co bude potřeba. Tak neváhejte a čtěte dále, čistý byt či dům je roven čisté hlavě.

Pomůcky pro úklid

Asi nejdůležitější pomůckou pro úklid domácnosti je výkonný vysavač, který umožňuje měnit nástavce tak, abyste se s ním dostali úplně všude. Mimo vysavače využijete i mop, se kterým se velmi snadno a rychle setřou všechny zaneřáděné podlahy. Mezi další nepostradatelné pomůcky, které je dobré mít po ruce patří:

  • hadříky a utěrky
  • různé druhy kartáčů
  • prachovka
  • lopatka a smetáček
  • koště
  • houbička nebo drátěnka

Samozřejmě je možné tento soupis doplnit o mnoho dalších pomůcek, mezi kterými může být i úklidový stroj. Ten však pro menší domácnosti nemusí být nejlepším řešením vzhledem ke své ceně.

Prostředky pro úklid

Mimo pomůcek je třeba před úklidem připravit potřebné prostředky. Mezi nimi by neměl chybět jar na nádobí, leštěnky, odmašťovače, popř. prostředky na mytí oken atp. Vše závisí na tom, jak velký úklid chcete vaší domácnosti dopřát.

  • Doporučujeme vybírat prostředky, které mají vysokou účinnost a zároveň vám voní.

A jak úklid domácnosti zvládnout?

Jasný plán

Prvním velmi důležitým krokem je jasný plán, který zahrnuje dostatek času na všechny naplánované činnosti. Jednoduše řečeno, vyčleňte si na úklid dostatek času, ať nejste ve stresu. Nejtěžší je totiž přijmout fakt, že jste uklidili jen část domácnosti a zbytek jste nestihli.

Kontrola pomůcek a prostředků

Před započetím úklidu si zkontrolujte všechny pomůcky, které budete potřebovat. Zaměřte se především na jejich funkčnost. U vysavače, zkontrolujte naplněnost pytlíku nebo nádoby, kam vysátý nepořádek padá. U mopu a prachovky jejich čistotu. Zároveň se zaměřte na prostředky. Doporučujeme si všechny potřebné připravit a zkontrolovat jejich množství. Nejhorší je situace, když něco dojde a vy místo úklidu, mažete nakupovat.

Připravte si prostor pro úklid

Naprosto zásadní je příprava prostoru pro vysávání nebo stírání. Ideální stav je takový, že vám nic nebude překážet, proto doporučujeme nejprve všechny věci z podlahy uklidit na svá místa a až následně vytáhnout vysavač. A pro ty nejčistotnější až po vysavači začít se stíráním.

Pár úklidových tipů

Tip, kdy na okna?

Asi nejsložitější a nejméně oblíbená úklidová činnost je mytí oken. Ta nedoporučujeme mýt, když zrovna prší a mrzne, ale ani když je příliš teplo a svítí slunce. V obou případech se výsledný efekt nedostaví. Nejlepším časem pro mytí oken je zatažená obloha bez deště a nepříliš vysoká teplota. Ty vám umožní umýt okna a získat pocit skvěle odvedené práce.

Tip, nebojte se jedlé sody a octa

Velmi zajímavým tipem je využití jedlé sody a octa při úklidu. Druhý zmíněný je skvělým pomocníkem pro odstranění vodního kamene. Jeho použitím chybu neuděláte a ušetříte velké množství peněz za drahé prostředky. Jedlá soda má ještě širší využití. Je skvělým pomocníkem při čištění matrací, ale také ji můžete využít pro vyčištění trouby.

A takto bychom mohli pokračovat dále. Tipů a rad na to jak zvládnout úklid domácnosti je velké množství. Zásadní je však jasný plán, dostatek času, pomůcek a prostředků. Pokud vše máte, pak úklid určitě zvládnete.