Kontejnery se nehodí jen na skladování, ale také na bydlení. Dnes se tedy podíváme na obytné kontejnery. Jsou opravu tak skvělé pro bydlení?

Co je to obytný kontejner

Obytný kontejner je místo, kde můžete bydlet, a to trvale nebo dočasně. Obytný kontejner se vyrábí z použitého (či nového) přepravního kontejneru, který už v lodní nebo vlakové přepravě dosloužil. Kontejner je vodotěsný, nehořlavý a poměrně dobře odolný.

Výhody obytného kontejneru

Pokud se rozhodnete žít v kontejnerovém domě, ušetříte nejen peníze, ale uděláte zároveň i něco pro naši planetu. Zrecyklujete vlastně použitý lodní kontejner, který už svému původnímu účelu dosloužil.

Kontejner můžete umístit na libovolné místo a v případě potřeby vám nic nebrání v tom, abyste ho přestěhovali jinam. Je vám prostor najednou malý? Není problém, můžete své bydlení rozšířit přikoupením dalšího kontejneru. Možné je také vrstvení kontejnerů, takže můžete mít klidně „patrový dům”.

Sháníte-li bydlení rychle, patrně oceníte, že výstavba kontejnerového domu obvykle trvá pouhé dva měsíce.

V neposlední řadě se také jedná o velice originální bydlení. Pokud vás láká industriální vzhled, je tohle to pravé bydlení pro vás. Kontejner však zvenčí můžete obložit i dřevem. Potom nikdo ani nepozná, že váš dům byl původně obyčejným lodním kontejnerem.

Nevýhody obytného kontejneru

Největší nevýhodou obytného kontejneru je pravděpodobně problematická instalace rozvodných sítí. Obtížně se sem přivádí elektřina i voda. Do kontejneru se navíc špatně vrtá, vše bývá uděláno na míru. Nepočítejte tedy příliš s tím, že byste mohli interiér v průběhu času nějak výrazněji měnit.

Pokud se chystáte kontejner přeměnit v dům, budete potřebovat (na rozdíl od mobilheimů) stavební povolení. Celá stavba se tím může zdržet.

Prostor uvnitř je malý. Počítejte s tím, že vše budete potřebovat tzv. na míru, což se vám může prodražit.

U kontejnerů také hrozí riziko koroze. Je tedy třeba soustředit se na výběr vhodné izolace. I tak je ale nutné počítat s tím, že se nejedná o bydlení na celý život. Odhadovaná životnost kontejneru je 25 až 30 let. Pokud se ale o kontejner budete správně starat a bude mít dobrou izolaci, vydrží vám podstatně déle.

obytný kontejner dům

Co vše lze z kontejneru udělat

V kontejnerovém domě lze celoročně bydlet, ale kontejner lze využívat i jako chatu k rekreaci nebo si v něm zřídit kancelář, posilovnu, dílnu, garáž. Může v něm být i restaurace či bar, šatna, recepce, vrátnice, fantazii se meze nekladou. Výhodou kontejnerů je, že je zde spojovat vedle sebe, za sebou, ale i nad sebou. Můžete z nich tedy vytvořit například i celou ubytovnu se samostatnými buňkami.

Jak postupovat při výběru obytného kontejneru a na co si dát pozor

Pokud jste se rozhodli pořídit dům z vyřazeného přepravního kontejneru, soustřeďte se při koupi kontejneru na několik věcí. V první řadě si kontejner pořádně prohlédněte a ujistěte se, že nemá vadný rám a že lze snadno otevřít a zavřít. Hledejte také rez. Pokud je kontejner rezavý, nekupujte ho. Vyhněte se rovněž koupi kontejneru, který páchne, jen obtížně byste se nepříjemného zápachu zbavovali.

Dále se soustřeďte na velikost kontejneru. Nejdostupnější jsou kontejnery šestimetrové, ale seženete i kontejnery jiných rozměrů. Záleží na vás, jakou máte finální představu a jaká velikost vám bude vyhovovat.

Pokud jste rozhodnuti pro bydlení v kontejneru a nechcete vše dělat svépomocí, vybírejte důkladně firmu, která vše udělá za vás.

V neposlední řadě nepodceňte izolaci, která je u obytných kontejnerů stěžejní. Pamatujte, že pro celoroční bydlení je vhodnější izolace zvenčí.