Patříte mezi domácí kutily, ale máte problém, který řeší asi většina z nich? Míváte občas v horách nářadí problém najít pracovní desku?

Pokud se vám tohle stává, je potřeba vytvořit pro nářadí systém. Systém, který bude pokud možno co nejjednodušší, který budete snadno udržovat a který bude logický a nápomocný i pro vaši práci.

Co nechat na stole?

Pracovní stůl je v dílně místem, kde potřebujete na práci nejvíce místa. Otázka ale zní: je dobré nechat stůl úplně prázdný?

Odpovědí je: Rozhodně ne!

Na pracovním stole ponechte nářadí, které používáte nejčastěji:

  • Děláte hodně práce se dřevem? Poté bude dobré aby na stole měla místo dláta.
  • Děláte s elektrickými spotřebiči? Poté si najděte na stole místo pro multimetr, pájku, štípačky a aspoň jeden šroubovák.
  • A tak dále…

Co ale s tím zbytkem?

Záleží pochopitelně na vašich možnostech a volném místě, které v dílně máte. Praktickou variantou (pokud nad pracovním místem nemáte okno) je zavěšení nástrojů, které zavěsit jdou – zatlučte do zdi hřebíčky, na které budete nářadí věšet, nebo si sežeňte magnetické držáky! Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je dobré nářadí pověsit tak, abyste měli například klíče hned vedle sebe a pokud možno seřazené podle velikosti, uvidíte že logické řazení pak při práci oceníte.

Větší nářadí, jako je například pila, vrtačka a tak podobně nebude špatné mít taky hned po ruce – využijte tedy volné místo pod pracovním stolem – vhodné jsou větší šuplíky, pokud je tam nemáte, zkuste nějaké vyrobit, nebo najít skřínku, která se pod Váš ponk pohodlně vejde. Pokud bude výrazně nižší než pracovní deska, můžete meziprostor využít jako další poličku.

Jak na věci co vlastně tak úplně nářadí nejsou?

Jistě si lámete hlavu co se šroubky a hřebíčky. Ty je dobré třídit do nějakých nádob podle vaší potřeby. Buď můžete nějaké takové koupit a nebo využijte takové, které doma považujete za spotřební (plastové krabičky od potravin, zavařovací skleničky a tak podobně).

Další důležitou věcí v dílně je odpadkový koš, ten je vhodné postavit vedle pracovní desky, jelikož díky tomu při práci nenaděláte větší nepořádek než je nezbytné.