Možná jste si letos pořídili do domu nová kamna a trochu teď v celé té topenářské problematice plavete. Abyste úplně nepohořeli, nebo přesněji řečeno, aby se ve vašich kamnech rozhořel oheň, poradíme vám, jak nejlépe nakládat se dřevem. Dozvíte se, kde a jak dřevo skladovat a čeho se naopak vyvarovat.

Kde a jak skladovat palivové dřevo

Máte-li dřevník nebo alespoň přístřešek, šup se dřevem pod střechu. Pamatujte, že dřevník by měl mít odkryté boky, aby dřevo mohlo prosychat. Důležité je také to, aby dřevo neleželo přímo na zemi. Mezi dřevem a zemí nechte v ideálním případě prostor alespoň 15 až 20 centimetrů.

Pokud si chcete dřevo narovnat podél domu nebo chalupy, zvolte návětrnou stranu, kam alespoň část dne svítí slunce.

Chcete-li aby skladované dřevo rychleji vysychalo, skladujte ho naštípané a také tak, aby řezané konce dřeva zůstaly odkryté a směřovaly směrem ven. V těchto řezaných koncích se totiž ze dřeva uvolňuje nejvíce vlhkosti.

Pokud plánujete skladovat dražší kousky dřeva, které použijete k výrobě nábytku, neváhejte poptat naše skladovací kontejnery >>

3 tipy, co se dřevem určitě nedělat

Nikdy neskládejte dřevo na zem, hrozí, že zplesniví. Položte ho raději na úplně obyčejné palety (nebo hranoly či cihly v řadách), aby mohlo zespodu větrat. Nutné je také nechat mezeru mezi dřevem a střechou dřevníku. I tady je nutná cirkulace vzduchu.

Nepřikrývejte dřevo plachtou. Je sice pravda, že dřevo tak ochráníte před deštěm, ovšem zároveň také zabráníte tomu, aby dřevo vysychalo. Pod plachtou se bude srážet vlhkost a dřevo začne plesnivět.

Nikdy neskládejte štípané dřevo tam, kde se drží vlhkost. Zapomeňte na sklep. Neskladujte ale dřevo ani doma. Mohou v něm být pavouci, brouci či mravenci a vy určitě nechcete, aby se u vás zabydleli.

Tip pro vás: Pokud chcete ušetřit a opravdu se v zimě zahřát, topte vždy proschlým dřevem (měkké dřevo prosychá jeden až dva roky, tvrdé klidně i tři nebo čtyři roky). Uvědomte si také, že vlhké dřevo více kouří, a bude tak nejen více zanášet komín, ale i více znečišťovat krbová dvířka.

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.

About author
Stanislav Staněk

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.