obytný kontejner dům

Toužíte po vlastním bydlením, ale potýkáte se s nedostatkem financí? Můžete si postavit dům z použitých lodních kontejnerů. Následující článek vám ukáže jak na to a poskytne vám odpovědi na vše, co vás v souvislosti s lodními kontejnery zajímá.

Postup stavby domu z lodních kontejnerů

V první řadě se ujistěte, že máte vhodný pozemek, na který můžete lodní kontejner (lodní kontejnery) umístit. Vyřiďte si všechna potřebná povolení.

Ujasněte si, jak velký chcete dům a jak velké kontejnery chcete koupit. Nejdostupnější jsou kontejnery šestimetrové, ale seženete i kontejnery jiných rozměrů. Pořídit si můžete kontejner zcela nový (ten je samozřejmě dražší) nebo kontejner, který byl opravdu použitý při přepravě (je levnější a zároveň se jedná o ekologičtější variantu). Pokud to jde, kontejner vždy vybírejte osobně. Neměl by být rezavý, neměl by mít vadný rám a neměl by páchnout.

Na úpravy kontejneru nebo kontejnerů najměte firmu. Přečtěte si pozorně recenze na internetu, abyste si byli jistí, že firma odvede kvalitní práci. Pokud se chcete do úprav pustit sami, můžete. Nepodceňte hlavně izolaci. Ta je u obytných kontejnerů stěžejní. Pro celoroční bydlení je vhodnější izolace zvenčí.

Obecně platí, že pokud chcete malé bydlení z jednoho kontejneru, můžete si ho vytvořit svépomocí. Pokud ale chcete kontejnery různě řezat a skládat na sebe, obraťte se raději na profesionály.

Jak tedy postupovat?

 1. Plánování a návrh:
  • Vytvoření podrobného plánu
  • Získání stavebních povolení
 2. Příprava pozemku:
  • Vyčištění a vyrovnání pozemku.
  • Příprava základů pro podporu kontejnerů, jako jsou betonové pilíře nebo základová deska.
 3. Nákup a příprava kontejnerů:
  • Výběr a nákup vhodných lodních kontejnerů.
  • Úprava kontejnerů: odstranění nepotřebných částí, vyřezání otvorů pro okna a dveře.
 4. Instalace a sestavení kontejnerů:
  • Transport kontejnerů na staveniště.
  • Sestavení kontejnerů podle plánu, včetně sváření a připevnění k sobě
 5. Externí úpravy a rozvody:
  • Izolace: aplikace tepelné a zvukové izolace.
  • Instalace oken, dveří
  • Příprava střechy
  • Rozvody elektřiny, datové rozvody, voda, kanalizace a odpad, případně vzduchotechnika.
 6. Vnitřní dokončovací práce:
  • Instalace vnitřních příček a stěn.
  • Práce spojené s instalací podlah, osvětlení a topení.
  • Malování, obklady koupelny.
 7. Externí dokončovací práce:
  • Externí obložení pomocí dřeva, fundermax či jiných desek
  • úprava zahrady, odvodnění

Cena domu z lodních kontejnerů

Jednotlivé lodní kontejnery pořídíte vcelku levně (jejich cena se pohybuje kolem 50 000 Kč), připočíst však musíte náklady na jejich renovaci a náklady na úpravy (odstranění stěn, výřez otvorů…). V některých případech je třeba odstranit rez, kontejner je třeba natřít. Něco samozřejmě stojí i doprava tohoto nadměrného nákladu na vámi požadované místo. Počítejte s částkou okolo 20 000 Kč.

Pokud máte v plánu stavět dům pro celou rodinu, jeden kontejner vám rozhodně stačit nebude. Potřebovat budete alespoň čtyři. Kontejnery jsou na místě? Pak počítejte s tím, že teď je třeba kontejnery usadit za pomoci betonových patek nebo zemních vrutů. I to bude něco stát.

Na otázku, kolik bude stát dům z lodních kontejnerů, tedy není možné jednoznačně odpovědět. Vše se bude odvíjet od velikosti domu (počtu kontejnerů) a od toho, zda budete stavět svépomocí nebo bude úpravy provádět specializovaná firma. Obecně lze říci, že 1 m² kontejnerového bydlení vás vyjde přibližně do 30-50 tisíc korun.

obytný kontejner dům

Jak dlouho vydrží dům z kontejnerů?

Velkou výhodou domu z lodních kontejnerů je to, že ho lze postavit velice rychle. Taktéž úpravy mohou být rychle hotové.

Mezi největší nevýhody domů z lodních kontejnerů však patří jejich životnost. Ta je výrazně kratší než u klasických domů z cihel. Je třeba počítat s tím, že materiál začne korodovat. Vy sice můžete provádět opakované nátěry, ale stejně počítejte s tím, že vám kontejnery nevydrží déle jak 50 let. Kov bohužel koroduje i přes to, že je natřen barvou. Ke kovu se dostává vodní pára, ta kondenzuje a kov koruduje.

Kde lze postavit kontejner? Je třeba stavební povolení?

Kontejner určený k bydlení můžete umístit na pozemek, který je uveden nebo zahrnut v územním plánu dané obce. Možná je samozřejmě i změna územního plánu, ale to je běh na dlouhou trať.

Pokud budete mít dům malý se zapuštěnými patkami, můžete ho v budoucnu lehce přemístit a nepotřebujete stavební povolení (ale pozor, stavební ohlášku potřebovat budete). V případě, že budete ale mít postaven dům z více lodních kontejnerů o velikosti více jak 150 m² a postavený na pilotech (stavba je spojena se zemí), stavební povolení potřebovat budete. Stavební povolení bude nutné i v případě, pokud nebude někdo z vašich sousedů souhlasit se stavbou.

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.

About author
Stanislav Staněk

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.