Čeká vás téměř sisyfovská práce – stěhování skladu? Možná právě myslíte na řeckého hrdinu Hérakla, který dokázal nemožné, nebo vzýváte neomylného Chucka Norrise… Spolehnout se musíte ale sami na sebe. Na co pamatovat a čemu se vyhnout, když stěhujete?

Sortiment. Na prvním místě

Pro stěhování je podstatné, zda ve skladu leží zboží rychloobrátkové, volně ložené, paletizované, křehké nebo jinak cenné, těžké předměty atd. Rozdíl je především ve způsobu balení zboží a použití obalových materiálů.

Na skladu záleží

Komfortnější podmínky nabízejí plně automatizované velkosklady. Běžně totiž využívají manipulační techniku řízenou počítači – vyskladní palety až k místu nakládky. Nejste tak omezeni lidskou silou, stěhování těžkého nákladu je podstatně rychlejší.

Omezení provozu skladu

Sklad můžete uzavřít, ovšem prospěšnější pro všechny strany je ovlivnit provoz skladu co nejméně. Ideálně si před samotným dnem D připravte harmonogram přípravy, manipulace a nakládky (počítejte s navážením jiného zboží do skladu a jeho manipulací).

Pojištění

Abyste zamezili zbytečným nepříjemnostem spojených s poškozením věcí, sjednejte pojištění zboží proti poškození během nakládky, převozu a vykládky. Zároveň je nutné také pojištění prostor, kde se se zbožím manipuluje.

Příprava na stěhování skladu

Určete osobu odpovědnou za logistiku vyskladňování, zajištění techniky pro manipulaci a pracovníků, kteří se budou na celém procesu podílet. Následně je nutné skladovací prostory rozdělit na jednotlivé sektory a sestavit plán stěhování.

Zjistěte si přesné rozměry nových prostor, abyste vhodně rozmístili regály a police, což je nezbytné pro manipulační techniku.

Balení zboží

Zvažte vhodný obalový materiál, nejčastěji se setkáte s ochrannými fixačními foliemi, u křehkého zboží vítězí bublinková folie, v závěsu stojí kartonové krabice různých velikostí. Pokud si nevíte rady, jakou kartonovou krabici použít, tak se podívejte na článek, který se prakticky zaměřuje na to, kdy použít třívrtstvou nebo pětivrstvou krabici

Zboží umístěné na paletách je baleno pomocí ovinovacích strojů, menší kusy se balí ručně.

Zboží musí být pečlivě označeno, připraveno na příslušné skladové pozice a utříděno, aby stěhování šlo co nejrychleji. Jako první připravte zboží, které se expeduje nejčastěji.

Průběh nakládky, převozu, vykládky

Nakládka zboží probíhá z rampy, tudíž k ní musí být bezproblémový přístup. Ke slovu přichází vozidlo s hydraulickým čelem, paletový vozík, manipulační technika (vysokozdvižné vozíky, retraky, rudly) a ruce. Paletizované zboží se nejčastěji stěhuje paletovými vozíky. U skladů s volně uloženým zbožím lze nakládat ručně, příp. pomocí rudlů a paletových vozíků.

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.

About author
Stanislav Staněk

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.