Pokud zrovna neplánujete akci „kulový blesk“ po vzoru Vrchní, prchni, bude vám stačit těchto 5 jednoduchých kroků pro bezbolestné přestěhování z bodu A do bodu B. Jasně, že si můžete zaplatit firmu, která vám vše zabalí, přemístí a zase rozbalí, hodně ale můžete zvládnout svépomocí.

5 jednoduchých kroků při stěhování

  • Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!

U stěhování platí, že správná příprava se vám vrátí. Promyslete, kolik máte zhruba věcí, jak je chytře zabalit a jak je poskládáte do auta. Věci balte do krabic (seženete v obchodech), měkké do igelitových pytlů, křehké, zabezpečte proti rozbití. Je dobré promyslet, jak se věci vlezou do auta, jestli je potřeba rozmontovat nábytek a na kolikrát se pojede. Pamatujte také na označení pytlů a krabic pro usnadnění následného vybalování v novém bytě.

  • Využijte vlastní zdroje

Ruce kamarádů, rodinných příslušníků nebo partnerovy se vám budou hodit. Jestli z nich má ještě někdo auto, nebo ideálně dodávku, máte vyhráno. Pokud nemáte okolí naladěno na pomoc se stěhováním, nezoufejte. Stále se můžete domluvit s někým známým, třeba z práce, kdo vám za menší úplatu pomůže. Často je také v zaměstnání k dispozici firemní dodávka a zaměstnavatel je ochotný ji zaměstnanci zapůjčit. Pomoct můžou i sociální sítě a internet, kde se setkává poptávka s nabídkou.

  • Pečlivě naplánujte den D

Rozvrhněte časově celou akci, zorganizujte pomocníky, ověřte si, že auto je pojízdné a dostaví se řidič. Menší stěhování zvládnete i ve dvou, platí ale, že každé další ruce proces urychlí. Často se děje, že si musíte vyčlenit čas na předání starého bytu majiteli. Pošlete pro tuto chvíli po naložení věcí stěhováky na oběd a důkladně si přečtěte a předejte příslušné protokoly s majitelem.

  • Stěhujte chytře

Než se vrhnete na kupu pytlů, krabic a nábytku, domluvte se na nejlepším postupu. Využijte výtah, svaly kamaráda na těžké věci, žena v týmu může nosit křehké kousky. Když je víc lidí, rozdělte si úsek a vytvořte řetěz na předávání, nenaběháte se tolik. V přízemním bytě využijte místo dveří okno a vždy si domluvte parkování co nejblíž dveřím.

  • Udržte si elán

Stěhování skončilo, sedíte mezi hromadami věcí, nevíte, kde najít nůžky na nehty nebo kam se poděly příbory? Říká se sice, že stěhovat se je horší než vyhořet, ale s trochou optimizmu byste si teď měli gratulovat. To nejhorší je za vámi, tak se radujte a tešte na nové bydlení. Pamatujte, že co se vám bude zdát první noc v novém bytě, může se splnit.