Přichází zima a vy si lámete hlavu s tím, kam na tuto těžkou dobu uložit zahradní nářadí, které teď nějaký čas nevyužijete? Pokud si s tímto problémem nevíte rady, protože doma nemáte žádné místo, kde byste tyto potřeby mohli trvale skladovat, nezoufejte, představíme vám totiž klasické i méně typické a o to možná lepší možnosti na skladování zahradního nářadí.

Kde skladovat nářadí?

V garáži

Pokud nemáte žádnou kůlničku vyhrazenou pro účely skladování zahradního nářadí, tuto možnost již pravděpodobně znáte a možná dokonce i praktikujete. Garáž je skvělé místo, které lze využít i pro skladování všemožných věcí, které přes zimu pravděpodobně potřebovat nebudete – od sekačky přes motorovou pilu opalovací krém. Mínusy? Garáž je většinou určená primárně pro auto, a tak je možné, že se tam holt jedna z těchto věcí prostě nevejde nebo vaše garáž bude připomínat Tetris. No a také je důležitý fakt, že ne každý garáží disponuje.

Ve sklepě

Když nemáte garáž, zkuste použít sklep. I zde se dají lehce zašít všemožné zahradnické potřeby. Sklepem je dnes vybavena už většina bytů a domů, takže je možné, že jeden vlastníte též. Pro uskladňování ve sklepě se nejdříve doporučujeme ujistit, že je dobře izolovaný a neschraňuje se vám zde přebytečná vlhkost. To by totiž mohlo mít nechtěný dopad na některé z uložených věcí. Zároveň doporučujeme zvážit polohu sklepení. Nemusí být zrovna praktické schovávat sekačku zrovna pod dlouhým a těžko přístupným schodištěm.

Pod postelí

Pokud se vám z nějakého důvodu sklep nezamlouvá nebo už ho máte obsazený jiným artiklem, máme pro vás další možnost. Zkuste své zahradní nářadí skladovat pod postelí. Pokud pod ní nějaký ten volný prostor máte, není nic lepšího než ho využít právě k tomuto účelu. Znovu však upozorňujeme na složitosti při skladování větších předmětů jako je sekačka a nezaručujeme spokojenost všech členů domácnosti.

Skladovací kontejner

Pokud jste si nevybrali žádnou z výše uvedených možností, možná je na čase zkusit své zahradní nářadí uschovat na zimu někam mimo prostor svého domu či bytu, a vyvarovat se tak zbytečným zmatkům. Pokud pátráte po nějakém místě k tomu určeném, našli jsme ho za vás. Přímo v Brně se totiž nachází skladovací kontejnery, které mohou sloužit i k takovýmto účelům.

Jednoduše si zvolíte velikost skladovací kóje, která vám vyhovuje a poté už do svého osobního prostoru můžete naskládat věci dle své libosti. Na zimu tak máte vyřešeno a hned z jara, jakmile je budete opět potřebovat, se pro ně jednoduše vrátíte. O bezpečnost se postará zajištění v podobě kamer i bezpečnostních služeb a pro absolutní klid na duši si můžete uložené věci i přímo na míru pojistit.

 

Jak správně skladovat zahradní nářadí? Rady ostříleného zahradníka

Po třiceti letech práce se zahradním nářadím jsem se naučil jednu zásadní věc – způsob, jakým své nástroje skladujete, přímo ovlivňuje jejich životnost. Dovolte mi podělit se s vámi o své zkušenosti a postřehy, které jsem během let nasbíral.

Vlhkost – největší nepřítel vašeho nářadí

Nikdy nezapomenu na svůj první rok, kdy jsem nechal své oblíbené nůžky na živý plot přes zimu v nevytápěné kůlně. Když jsem je na jaře vytáhl, byly pokryté rzí a zámek se zasekával. Tehdy jsem se poučil, že vlhkost je skutečným zabijákem zahradního nářadí.

Nejnáchylnější na korozi jsou především řezné nástroje – nůžky, pilky a sekery. Jejich ostří rychle rezne, která nejen že vypadá škaredě, ale především snižuje životnost.

 

Chytrá organizace nářadí

Pamatuji si to jako dnes – stál jsem ve své staré, přeplněné kůlně a zoufale hledal zahradnické nůžky na prořezání přerostlých keřů. Po dvaceti minutách prohrabování různých koutů jsem je konečně našel – bohužel zrezivělé a tupé, ležely pod kapajícím okapem. Právě tento moment mě přiměl kompletně přehodnotit způsob, jakým skladuji své zahradní náčiní.

Vyvinul jsem si proto systém, který mi šetří čas, peníze i nervy. Dnes má v mé kůlně každý nástroj své místo a já přesně vím, kam sáhnout.

 

A)  Vertikální skladování

Mým největším objevem bylo vertikální využití prostoru. V mé kůlně najdete:

  • Nástěnné držáky s háčky pro dlouhé nářadí
    • Lopaty, rýče a hrábě visí bezpečně nad zemí
    • Nástroje jsou vždy po ruce a nezabírají místo na podlaze
    • Háčky mají gumové koncovky, které chrání násady před poškozením
  • Magnetické lišty pro menší nástroje
    • Perfektní pro zahradnické nůžky, štípací kleště a další kovové nástroje
    • Vše je přehledně na očích
    • Nástroje se navzájem neotupí

B)  Organizace podle frekvence použití

Nářadí jsem si rozdělil do tří zón:

1. Zóna častého používání

    • Nářadí používané každý týden umísťuji ve výšce očí
    • Snadný přístup bez nutnosti natahování nebo ohýbání

2. Zóna občasného používání

    • Sezónní nářadí skladuji ve střední výšce
    • Snadno dostupné, ale nepřekáží

3. Zóna malého používání

    • Specializované nástroje a záložní nářadí ukládám do horních polic
    • Chráněné před prachem, ale stále dostupné

 

Systematická péče o nářadí

Zahradní nářadí je jako dobře nabroušený nůž – s pravidelnou péčí vydrží roky v perfektním stavu, bez ní se rychle promění v kus železa. Pravidelná údržba není otrava, ale chytrá investice, která se mnohonásobně vrátí nejen v podobě ušetřených peněz za nové nářadí, ale především v radosti z práce s kvalitním nářadím.

Během let jsem si vyvinul jednoduchý systém péče, který zabere minimum času a přitom zajistí, že vaše nářadí bude sloužit spolehlivě a dlouho. Nejde o žádnou složitou vědu – stačí dodržovat několik základních pravidel.

 

Pravidelná údržba

  1. Očistit od hlíny a rostlinných zbytků
  2. Otřít suchým hadrem
  3. Zkontrolovat případné poškození

 

Týdenní péče

  1. Důkladnější čištění všech nástrojů
  2. Promazání pohyblivých částí
  3. Kontrola upevnění násad

 

Měsíční údržba

  1. Broušení řezných nástrojů
  2. Kontrola koroze
  3. Utažení všech šroubů a spojů

 

Speciální péče podle typu nářadí

Každý kus zahradního nářadí má své specifické potřeby. V mých rukou prošly desítky  nástrojů a každý typ vyžadoval trochu jiný přístup k údržbě. Zatímco řezné nástroje potřebují pravidelné broušení a olejování, ruční nářadí jako lopaty a motyčky vyžadují především důkladné čištění a kontrolu násad. A když přijde na zahradní techniku, tam je preventivní údržba naprosto klíčová – pravidelná výměna oleje a kontrola filtrů vám může ušetřit nákladné opravy.

Řezné nástroje (nůžky, pilky, sekery)

  • Čistit po každém použití
  • Pravidelně brousit
  • Ošetřovat olejem proti korozi
  • Skladovat v pouzdře nebo zavěšené

 

Ruční nářadí (lopatky, motyčky)

  • Očistit od zeminy
  • Kontrolovat pevnost násad
  • Skladovat v suchu

 

Zahradní technika (sekačky, kultivátory)

  • Vyčistit po každém použití
  • Pravidelně měnit olej
  • Kontrolovat filtry
  • Před zimou vypustit palivo

 

Sezónní péče o zahradní nářadí

Zahrada se během roku mění a s ní i nároky na péči o naše nářadí. Zatímco na jaře potřebujeme mít vše perfektně připravené na novou sezónu, podzim je časem důkladného vyčištění a ošetření před zimním odpočinkem.

Jarní příprava

  1. Kontrola stavu všeho nářadí
  2. Broušení řezných nástrojů
  3. Impregnace dřevěných částí
  4. Promazání pohyblivých součástí

Zimní zazimování

  1. Důkladné očištění všeho nářadí
  2. Ošetření antikorozním přípravkem
  3. Nabroušení všech řezných nástrojů

 

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.

About author
Stanislav Staněk

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.