Česnek jako základ naší kuchyně. Přísada, která nejenom pozdvihne chuť pokrmu, ale zároveň v něm zanechá cenné látky. Pojďme se podívat na to, jak správně skladovat česnek, aby vám vydržel celou zimu.

Jak nejlépe skladovat celé paličky česneku?

  • Vyberte správný čas na sklizeň. Důležité je zejména správně určit dobu, kdy česnek sklidíme. Ten správný čas poznáme podle toho, když spodní listy začnou hnědnout a zároveň je celá slupka vyplněná.
  • Pokud je to alespoň trochu možné, počkejte na dobu, kdy bude země dostatečně vyschlá, tedy období mezi dešti.
  • Při vyndávání česneku se snažte, abyste jednotlivé hlavičky nepoškodili. Skvěle k tomu účelu slouží zahradní vidle. Nedojde tak ke zbytečnému poškození.
  • Hlínu, která zbyla na kořenech, lehce očistěte. Na hlavičkách česneku ponechejte kus stonku i kořeny. Svažte cca 8 – 10 stonků dohromady a zavěste na suché a dobře větrané místo.
  • Česneku vyhovuje pokojová teplota okolo 20°C. Svazky chraňte před slunečním zářením. Po úplném uschnutí kořenů i stonků můžete paličky česneků odříznout.
  • Ty pak skladujte na chladném a tmavém místě, kde můžete zajistit také cirkulaci vzduchu. Tedy ideálně v zahradnických bedýnkách či v závěsných sáčcích. Pokud si chcete vyhrát, můžete paličkám nechat dlouhé stonky, které pak zapletete a z česneku se tak stane i designový doplněk.

česnek a skladování

Další možnosti pro skladování česneku

  1. Sušení –  Celé a neporušené stroužky česneku nakrájíte na tenké plátky a v sušičce potravin dostatečně usušíte. Plátky pak můžete používat celé nebo je v mixéru rozmixovat na prášek.
  2. Mrazení –  Opět oloupané nebo i celé proužky můžete uložit nejlépe do zipových sáčků a vložit do mrazáku. Takto si česnek uchováte na dlouhé měsíce.
  3. Nakládání do oleje – Celé oloupané stroužky česneku naskládejte do zavařovací sklenice a zalijte nejlépe extra panenským olivovým. Neplňte sklenice úplně. Česnek časem nabyde a mohl by nadzvedávat víko sklenice. Ty pak skladujte na temném a chladném místě nejlépe v ledničce.