Zahradní nábytek vám spolehlivě sloužil po celé jaro a léto? Udělejte teď službu i vy jemu a zazimujte ho. Poradíme vám, kam nábytek na zimu schovat i jak ho po sezóně ošetřit. Pokud chcete venku sedávat i během chladnějších dní, pořiďte si venkovní elektrické ohřívače a se sklízením nábytku ještě chvíli počkejte.
Péče o zahradní nábytek před zimou
Zahradní nábytek může být vyroben z nejrůznějších materiálů. Poradíme vám, jak se postarat o dřevo, ratan, kov i umělou hmotu.
a) Nábytek ze dřeva
Dřevěný nábytek vypadá krásně a stylově, ale vyžaduje také nejvíce péče. Jelikož mu nesvědčí déšť, sníh a mráz, musíte ho před nepříznivými venkovními podmínkami chránit. Jak na to? Nejprve nábytek zbavte nečistot. Použít můžete vapku (pokud je hodně znečištěný) nebo klasicky vlhký hadřík. Pokud máte v plánu čistit nábytek nějakým prostředkem, vždy používejte takový, které je určený na dřevo.
Po umytí nechte nábytek uschnout a nakonec na něj naneste hadříkem nebo štětcem olej na dřevo. Vhodný je například olej teakový, který pronikne hluboko do struktury dřeva a vyživí jej.
Speciální tip pro vás: Zkontrolujte i šrouby a v případě potřeby je dotáhněte nebo ošetřete prostředkem proti rzi.
b) Ratanový nábytek
Ratanový nábytek není na údržbu náročný. Úplně tedy postačí, když ho na konci sezóny otřete vlhkým hadříkem.
Speciální tip pro vás: Ratanový nábytek dobře snáší zimu, pokud ale můžete, přesuňte ho alespoň do závětří nebo přes něj přehoďte potah.
c) Kovový nábytek
Kovový nábytek je většinou vyroben z hliníku nebo (ušlechtilé) oceli, takže je odolný jak vůči teplu, tak i vůči vlhkosti. Lakování se pak postará o to, aby nábytek nekorodoval. Kovový nábytek stačí před zimou otřít vlhkým hadříkem. Pokud někde reziví, doporučujeme vám ošetřit ho odstraňovačem rzi.
d) Nábytek z umělé hmoty
Nábytek z umělé hmoty omyjte pod proudem vody, v případě silného znečištění použijte speciální čistící prostředek určený na plasty. Poté umělohmotný nábytek uložte někam, kde se teploty pohybují nad nulou, ať vám plast přes zimu nepopraská.
Jak zazimovat zahradní nábytek a jak ho přes zimu skladovat?
Máte-li dostatek prostoru, určitě zahradní nábytek na zimu přesuňte někam, kde nemrzne, neprší, nesněží apod. Prodloužíte tím jeho životnost. Než nábytek přesunete na vhodné místo, očistěte ho a nechte ho pořádně oschnout. Potahy ze židlí vyperte.
Až nábytek přesunete na požadované místo, zakryjte ho. Zakoupit si můžete speciální plachty k tomu určené (k dostání jsou pevné PVC obaly na zahradní nábytek) nebo můžete použít, co máte doma. Ovšem pozor, dřevěný nábytek igelitem nezakrývejte. V ideálním případě ho postavte na izolační podložku a překryjte ho prodyšnou plachtou.
Kde skladovat zahradní nábytek přes zimu?
Vhodným místem pro skladování zahradního posezení může být například garáž, technická místnost, sklep nebo zahradní domek. Obecně platí, že by se mělo jednat o suché místo, kde se teploty pohybují nad nulou. Nemáte-li vhodné místo ke skladování, můžete využít naše skladovací kontejnery.
Speciální tip pro vás: Bojujete s nedostatkem místa? Pořiďte si stohovatelné zahradní židle.
Jaký zahradní nábytek je třeba na podzim uklidit?
Některé materiály bez problému odolají i dešti, sněhu a mrazu. Patří ně například kvalitní umělý ratan i hliník. Každý zahradní nábytek však ocení, když ho na zimu někam uklidíte nebo ho alespoň umístíte pod stříšku nebo do závětří.
Dřevěný a plastový nábytek určitě přes zimu venku určitě nenechávejte. Plast by mohl popraskat a dřevo zase nemá rádo vlhkost.
Speciální tip pro vás: Pokud nějaký nábytek necháte přes zimu venku, nezapomeňte u něj utáhnout všechny šrouby a spoje, aby se dovnitř nedostala voda.
20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.