Pokud se nechystáte v kontejneru bydlet, ale pouze ho využívat jako chatu, nemusíte řešit stavební povolení a hned se pustit do práce kdykoliv během roku! Během pár týdnů již můžete relaxovat ve své nové chatě.
Proč by měl být kontejner ta pravá volba pro mě?
Až na terén s velkým výškovým rozdílem obvykle před stavbou není potřeba nijak dramaticky zarovnávat reliéf, a pokud máte kočovnou povahu, není třeba kontejner ani ukotvovat! Kdykoliv se rozhodnete, můžete ho pověsit za kamion a přeměnit chatičku na obytný vůz. Neomezujte se a již při projektování si určete, jak velkou chatu chcete mít. Můžete si udělat drobnou domeček, nebo spojit více kontejnerů dlouhými bočními stěnami. V takovém případě si sami můžete vytvořit vlastní kompozici prostoru. Při plánování popusťte uzdu fantazii a vytvořte si klidně několik projektů s různou distribucí, aby vám výsledek skutečně vyhovoval. Chatu můžete mít kompletně připravenou k obývání do tří měsíců. Celý proces stavby je rychlý a tím pádem i levný.
Se stavbou nemusíte čekat na léto. Stěny se dají spojit kdykoliv během roku. Nejdůležitější věc, kterou musíte zkontrolovat, než se pustíte do interiéru, je těsnost hran kontejneru. Počkejte si na silný déšť nebo kontejner postříkejte proudem z hadice a sledujte, zda neprotéká voda skulinkou dovnitř. Veškerá slabá místa důkladně utěsněte. Ušetříte si tím mnoho práce, peněz a také zklamání.
V neposlední řadě si můžete projekt zkoncipovat tak, abyste byli ve výsledku energeticky nezávislí.
Montáž chaty z kontejneru
Určitě nespoléhejte na kouzla a nejprve si připravte plán stavby! Poté se na vyrovnanou plochu staví většinou rovnou kontejner, ale můžete si plochu pod ním zpevnit kovovými nebo betonovými bloky.
Pro začátek je potřeba kvalitně odizolovat podlahu, na což postačí obyčejné izolační desky, ideálně z nehořlavých materiálů.
Velikost okenních a dveřních otvorů si můžete určit sami s ohledem na velikost kontejneru. Otvory vyztužte pomocí kovových lišt, které připevníte tmelem. Nešetřete na spojovacích materiálech, protože později při bydlení je náročné identifikovat a opravit drobné skulinky v konstrukci, kterými zatéká voda.
Na tepelnou izolaci se obvykle volí minerální vlna, polyuretanová pěna a pěnový polystyren, které dohromady kontejner utěsní a zároveň zateplí. K upevnění izolace jsou ideální plastové hmoždinky, které drží stejně dobře jako kovové a navíc mizí riziko, že by mohly při nesprávné montáži narušit stěnu kontejneru.
Pro maximální ochranu před vlhkostí můžete izolovat kontejner i zvnějšku nástřikem gumové drtě. Nebo si přejete být na první pohled nenápadní? Na vnější straně stěn bude skvěle vypadat cihlové obložení, dřevo nebo dekorativní omítka, která ještě zlepší izolační vlastnosti chaty.
Vzhledem k tomu, že kontejner pro rekreační účely nemusí projít kolaudací, instalace, topení, elektřinu a vodu si můžete vyřešit podle svého gusta.
Útulný interiér
Po upevnění a zateplení stěn přichází na řadu příjemná práce. Vnitřní hrany kontejneru už máte vyplněné izolací a pokryté minerální vlnou, takže je čas vnitřní prostory zkrášlit. Obvykle se využívají OSB desky, které sjednotí prostor a dají se dále upravit podle vkusu. Můžete si buď vybrat barvu interiéru, nebo použít OSB desky jako dobrý izolační základ, který obložíte lakovaným dřevem, dekorativní omítkou, tapetami nebo si také můžete chatu upravit ve stylu exotického orientu a stěny obložit koberci, které vám na zimu ještě zvýší izolační schopnosti příbytku.
Směle do toho!
Úprava kontejneru je sice výzva, ale za odměnu si vytvoříte chatu přesně podle svých představ a potřeb. Nejlépe se odpočívá tam, kde je nám dobře, takže nic neodkládejte a vytvořte si chatu přesně podle svých představ.
20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.